Vytisknout

Po návštěvě našich studentů v německém Nördlingenu došlo na výměnu rolí. V květnu jsme se stali hostiteli a němečtí studenti našimi hosty. A jak to celé probíhalo? O tom se rozepsala Mgr. Martina Vyvozilová - jeden z organizátorů výměny.

 Na úterý 17. května jsme se všichni moc těšili a dlouho se na něj připravovali. Na gymnázium Německého řádu přijela skupina pětadvaceti žáků se svými učiteli z bavorského Nördlingenu, který jsme my navštívili již v dubnu. Po srdečném přivítání se žáci odebrali do hostitelských rodin a společný týden se zajímavým, i když někdy i náročným programem, mohl začít.

Náš první společný den by se dal nazvat dnem plným nových setkání. Ráno žáci navštívili naše gymnázium, kde se přivítali s ředitelem školy, Mgr. Ivanem Lugerem. Po milých slovech pana ředitele a prohlídce školy byli již očekáváni paní náměstkyní Mgr. Evou Machovou, která žáky seznámila s historickou i současnou Olomoucí. Pak se nám naskytl krásný výhled z věže olomoucké radnice na historické centrum, které jsme se chystali odpoledne blíže prozkoumat.

Olomoucí nás provedl pan magistr Marek Bohuš z pedagogické fakulty, který se na žáky velmi dobře připravil a přiblížil jim architekturu a památky města na základě podobností s městem Nördlingen, což bylo velmi zajímavé. Plni nových dojmů jsme se odpoledne rozloučili před katedrálou sv. Václava a se zvědavostí čekali, co přinese další společný den. Ten jsme strávili na Svatém Kopečku u Olomouce. Bazilikou nás provedl otec Ambrož a největším zážitkem pro nás bylo, když jsme si mohli sami vyzkoušet zahrát na varhany. A že to není vůbec jednoduchá věc! Pak jsme se už ale rozběhli směrem k ZOO, kde jsme zažili mnoho zábavy a odvážní nakrmili zvířata.

V pátek čekal na naše hosty velmi zajímavý program. Vydali se do nedalekého Šternberka po stopách sudetských Němců. Svým výkladem žáky v jejich rodném jazyce nejdříve pozdravil P. Zdeněk Gerhar Klimeš, místní kaplan, který jim ukázal nově zrenovovaný chrám, a pak byli panem Vilémem Zlámalem pozváni do prostorů bývalého augustiniánského kláštera, kde se nachází expozice o životě sudetských Němců v Čechách. Živý výklad pana Zlámala žáky opravdu zaujal a svědectví sudetskoněmeckého pamětníka o těžké době nenechal nikoho lhostejným. Na závěr jsme uctili na místním hřbitově památku obětem z řad sudetských Němců a začali jsme se těšit na blížící se víkend a program připravený hostitelskými rodinami. A že se bylo na co těšit! Někteří z nás se vydali do aquaparku, jiní na minigolf, další za poznáním krás hradu Sovinec a někteří na cyklotúru po Litovelském Pomoraví nebo na výlet do Punkevních jeskyň. Protože nám počasí přálo, mohli si mnozí z nás zahájit sezónu grilování.

Po krásně prožitém víkendu přišel den poslední - den zhodnocení a naší společné práce ve škole. Se svými partnery z Německa jsme se ve skupinkách pustili do výroby deníků našich společných zážitků a cestovních průvodců po obou městech. Práce nám šla hezky od ruky a na konci vyučování jsme se mohli těšit z krásných barevných výtvorů. Odpoledne jsme se vydali na poslední nákupy a hlavně se pořádně připravit na rozlučkový večírek na naší škole. Oslava to byla bujará, veselá, plná hudby, zábavy a smíchu. O kulturní program se nám postaral folklorní soubor Krušpánek a hudební těleso Bystrovanský šraml pod vedením manželů Černínových. Byla to hezká podívaná na mladé umělce v hanáckých krojích. Po jejich vystoupení jsme se do tance pustili sami s takovou chutí, že se nám ani nechtělo končit, jenže bylo třeba se před dalekou cestou domů dobře vyspat.

Úterý, 24. květen - náš společný týden je u konce. Uběhl jako voda. Nastává dojemné loučení. Mnozí navázali opravdu krásná přátelství a je těžké si říct "Auf Wiedersehen", "Tschüs". Nesčetná objetí, slzičky dojetí, poslední zamávání a autobus s německými žáky pomalu odjíždí. Byl to krásný týden a my se už těšíme na příští rok, až se znovu setkáme.